Powered by Max Banner Ads 
Mar 202013
 

By Greg Perkins
The Holbrook boys’ track team placed eighth at the Round Valley Invitational held last Friday, and the girls’ team finished 10th in the 16-team field. Snowflake took the boys crown with 136.5 points, followed by Blue Ridge with 77 and Round Valley with 72.5. Holbrook scored 36 points. Blue Ridge took the girls’ title with 121.6 points, Snowflake was second with 109.5 and Winslow placed third with 59. Holbrook scored 35 points.
In the boys’ 100 meter dash, Dontae Hollins was eighth in 11.90; Jason Moore, 17th; and Wazuri Waits, 23rd.
In the 200 meter dash, Dontae Hollins finished 18th in 26.09; Michael McMonigal, 19th; and Wazuri Waits, 25th.
In the 400 meter dash, Jonathan Dawson was eighth with a time of 58.48; Josh Garrett, 17th; and Duane Begay, 24th.
In the 800 meter run, Terrell Twobulls was seventh in 2:15; and Caleb McClellan, 15th.
In the 1600 meter run, Terrell Twobulls placed sixth with a time of 5:10; Caleb McClellan, 17th; and Theriot Yazzie, 27th.
In the 3200 meter run, Marcos Clark placed third with a time of 11:14; Mark Clark, fifth; and Kyle Baldwin, 20th.
In the 110 meter hurdles, Gabe Andis placed third with a time of 16.33; and Marcell Young, 16th.
In the 4×400 meter relay, Marcel Young, Johnathan Dawson, Duane Begay and Wazuri Waits placed seventh with a time of 4:01.
The team of Caleb McClellan, Relondo Begay, Trevor Yazzie and Tristan Notah placed fourth in the 4×800 meter relay with a time of 9:23.
In the shot put, Ben Williams was ninth with a toss of 37-05; and Wade Biakeddy, 29th.
In the discus, Ben Williams was seventh with a throw of 106-01; Ryan Lester, 21st; and James Sumpter, 29th.
Gabe Andis placed 13th in the high jump, clearing 5-06.
Daniel Foster was seventh in the long jump with a distance of 18-09; and Jason Moore, 15th.
Jason Moore placed 12th in the triple jump, traveling a distance of 37-01.
In the girls’ 100 meter dash, Darian Hollins placed ninth with a time of 14.09; Demi Phaturos, 18th; and Michaela Lee, 20th.
In the 200 meter dash, Shandeen Cleveland placed 16th with a time of 30.77; Michaela Lee, 19th; and Terra Begay, 33rd.
In the 400 meter dash, Analisa Dawson placed third with a time of 1:07; Miya Tom, ninth; and Terrilyn Lester, 20th.
In the 800 meter run, Col’Bi Nez placed fourth with a time of 2:45; and Miya Tom, 10th.
In the 1600 meter run, Col’Bi Nez placed sixth with a time of 6:13; Miya Tom, eighth; and Morgan Zahne, 18th.
In the 100 meter hurdles, Cydney Walters placed 13th with a time of 20.92; Shelby Kinlicheenie, 14th; and Ashlyn O’Hair, 20th.
The quartet of Col’Bi Nez, Analisa Dawson, Demi Phaturos and Darian Hollins placed sixth in the 4×100 meter relay with a time of 57.85.
In the shot put, Shandie Demuth placed 12th with a toss of 25-09; Terrilyn Lester, 20th; and Shayna Carlson, 24th.
In the discus Terrilyn Lester was third with a throw of 79-07; Shandie Demuth, eighth; and Shayna Carlson, 25th.
Darrian Hollins placed third in the high jump, clearing 4-10.
Darrian Hollins was sixth in the long jump with a distance of 14-01; and Demi Phaturos, 16th.

Directory powered by Business Directory Plugin