Powered by Max Banner Ads 
Mar 202013
 

By Greg Perkins
The Snowflake boys’ track team captured first place at the Round Valley Invitational, scoring 136.5 points. Blue Ridge was a distant second with 77, followed by Round Valley with 72.5. Snowflake’s Lady Lobos finished in second place with 109.5 points, behind first place Blue Ridge with 121.6. Winslow finished third with 59 points.
Individually in the 100 meter dash, Dustin Shumway placed fifth with a time of 11.78; and Landon Godfrey, 15th.
In the 200 meter dash, Chase Walden was seventh in 24.21; Jeff Hannon Brooks, 10th; and Everett Lunt, 16th.
In the 400 meter dash, Joey Cox placed third with a time of 56.04; Jeff Hannon Brooks, fourth; and Brenton Ballard, 14th.
In the 800 meter run, Jordan Gardner was first with a time of 2:07; Joey Cox, fourth; and Kaydn Davis, 18th.
In the 1600 meter run, Jordan Gardner placed fourth in 5:06; Hyrum Hanlon, ninth; and Daylon Flake, 26th.
In the 3200 meter run, Hyrum Hanlon was 13th in 12:04; Kaydn Davis, 15th; and Allan Perkins, 22nd.
In the 110 meter hurdles, Dustin Shumway took first with a time of 15.34; Kirt Solomon, seventh; and Brenton Ballard, 11th.
In the 4×100 meter relay, Jeff Hannon Brooks, Landon Godfrey, Kegan Kay and Dustin Shumway finished third with a time of 46.53.
In the 4×400 meter relay, Dustin Shumway, Jordan Gardner, Joey Cox and Jeff Hannon Brooks teamed up to place first with a time of 3:40.
In the 4×800 meter relay Daylon Flake, Hyrum Hanlon, Allan Perkins and Kaydn Davis finished ninth with a time of 9:47.
In the shot put, Chase Walden took first with a toss of 51-00; J.T. Bradley, second; and Logan Rackley, fifth.
In the discus, Reggie Peterson finished first with a throw of 136-04; J.T. Bradley, second; and Logan Rackley, 15th.
In the high jump, Everett Lunt was third, clearing 6-04; Chase Walden, fourth; and Kegan Kay, fifth.
In the pole vault, Matt Babb was first, getting over 13-06; Quentin Scott, second; and Jacob Johnson, ninth.
In the long jump, Chase Walden finished second with a distance of 20-09; Landon Godfrey, 10th; and Kegan Kay, 11th.
In the triple jump, Landon Godfrey finished ninth with 37-07; Kirt Solomon, 15th; and Brenton Ballard, 16th.
In the girls’ 100 meter dash, Kadi Johnson was third with a time of 13.72; McKenzie Wood, fourth; and Vanessa Fox, sixth.
In the 200 meter dash, Sydney Olson was sixth in 29.30; and Skylee Scott, seventh.
In the 400 meter dash, Melissa Allen finished first with a time of 1:06; Lilly Perkins, fourth; and Britlee Merrell, 12th.
In the 800 meter run, Adrianna Rosales finished 19th with a time of 31:06; Kamala Ashcroft, 21st; and Shelby Prestwich, 23rd.
In the 1600 meter run, Kamala Ashcroft was 16th with a time of 7:10; Adrianna Rosales, 21st; and Shelbi Prestwich, 23rd.
In the 100 meter hurdles, Kianna Natividad was first with a time of 16.85; Kilee Richards, fifth; and Charly Flake, sixth.
In the 4×100 meter relay, Kianna Natividad, Kadi Johnson, Sydney Olson and McKenzie Wood finished third with a time of 54.16.
In the 4×400 meter relay Jessica Neff, Charly Flake, Britlee Merrell and Melissa Allen placed fifth.
In the shot put, Jessica Neff placed first with a toss of 41-03.
In the discus, Jessica Neff placed fifth with a throw of 78-11; and Mariah Rolow, 16th.
In the high jump, Vanessa Fox was third, clearing 4-10; Annika Decker, 11th; and Mikaila Jordan, 13th.
In the pole vault, Annika Decker and Lilly Perkins tied for sixth, getting up and over 7-00; and Jessica Whipple, 12th.
In the long jump, Kadi Johnson finished second with a distance of 14-06; Kianna Natividad, fourth; and McKenzie Wood, seventh.
In the triple jump, Kadi Johnson placed second, traveling a distance of 31-05; and Sydney Olson, fourth.

Directory powered by Business Directory Plugin