Powered by Max Banner Ads 
Mar 272013
 

By Greg Perkins
Holbrook placed sixth in the boys’ division with 55.5 points and 10th in the girls’ with 28 at the Safford Booster Invitational meet held on Thursday of last week. Twelve teams competed at the meet, won by Snowflake on the boys’ side and Safford on the girls’ side.
In the boys’ 100 meter dash, Dontae Hollins was second with a time of 12.21; Jason Moore, 11th; and Daniel Foster, 14th.
In the 200 meter dash, Dontae Hollins was fourth with a time of 24.08; and Daniel Foster, 15th.
In the 400 meter dash, Johnathan Dawson placed 15th with a time of 58.94; and Duane Begay, 22nd.
In the 800 meter run, Terrell Twobulls placed seventh with a time of 2:17; Marcos Clark, 20th; and Kyle Baldwin, 27th.
In the 1600 meter run, Terrell Twobulls placed second with a time of 4:59; and Tristan Notah, 20th.
In the 3200 meter run, Marcos Clark placed fourth with a time of 11:15; Ryan Bia, ninth; and Kyle Baldwin, 13th.
In the 110 meter hurdles, Gabe Andis placed second with a time of 16.29; Mason Moore, fourth; and Johnathan Dawson, 13th.
In the 300 meter hurdles, Mason Moore placed third with a time of 43.18; Marcel Young, fourth; and Johnathan Dawson, 11th.
In the 4×400 meter relay, Dontae Hollins, Jason Moore, Marcel Young and Johnathan Dawson placed eighth with a time of 3:56.
In the 4×800 meter relay, the team of Derrick Joe, Kyle Baldwin, Tristan Notah and Marcos Clark placed 10th with a time of 10:31.
In the high jump, Gabe Andis placed seventh, clearing 5-06; and Marcel Young, ninth.
In the long jump, Jason Moore placed 13th with a distance of 17-07; Daniel Foster, 24th; and Duane Begay, 26th.
In the triple jump, Jason Moore finished eighth, traveling a distance of 36-07.
In the shot put, Ryan Lester was 15th with a toss of 34-05; Brennan Tsosie, 28th; and Wade Biakeddy, 31st.
In the discus, Ryan Lester finished 14th with a throw of 99-01; Wade Biakeddy, 25th; and James Sumpter, 31st.
In the girls’ 100 meter dash, Michaela Lee placed 13th with a time of 15.45; Shandeen Cleveland, 18th; and Shenaya Featherhat, 21st.
In the 200 meter dash, Analisa Dawson placed 14th with a time of 30.14; Michaela Lee, 21st; and Shandeen Cleveland, 25th.
In the 400 meter dash, Analisa Dawson placed ninth with a time of 1:08; and Miya Tom, 11th.
In the 800 meter run, Col’Bi Nez placed first with a time of 2:34; Miya Tom, 10th; and Morgan Zahne, 18th.
In the 1600 meter run, Col’Bi Nez placed third with a time of 6:01; Miya Tom, eighth; and Morgan Zahne, 11th.
In the 100 meter hurdles, Shelby Kinlicheenie placed 11th with a time of 21.32; Cydney Walters, 12th; and Ashlyn O’Hair, 16th.
In the 300 meter hurdles, Analisa Dawson placed 10th with a time of 54.98; and Shelby Kinlicheenie, 15th.
The quartet of Terrilyn Lester, Col’Bi Nez, Analisa Dawson and Miya Tom placed sixth in the 4×400 meter relay with a time of 4:49.
In the shot put, Shandie Demuth placed 13th with a toss of 25-09; Terrilyn Lester, 17th; and Johanna Tsosie, 24th.
In the discus, Shandie Demuth finished seventh with a throw of 87-06; Terrilyn Lester, 10th; and Shayna Carlson, 21st.