Powered by Max Banner Ads 
May 082013
 

By Greg Perkins
Competing in their final invitational meet of the season May 1 in Snowflake, Holbrook finished 13th in the boys’ rankings and 14th in the girls’. Snowflake won the boys’ title, followed by Show Low and Payson. Blue Ridge took first on the girls’ side, followed by Snowflake and Payson. Eighteen teams competed in the meet.
In the boys’ 100 meter dash, Jason Moore placed 18th for Holbrook with a time of 11.98, Wazuri Waits was 27th and Daniel Foster, 30th.
In the 200 meter dash, Jason Moore was 15th with a time of 24.50, Wazuri Waits was 27th, Johnathan Dawson, 33rd, and Daniel Foster, 35th.
In the 400 meter dash, Johnathan Dawson finished 16th in 56.19, Duane Begay was 32nd, Jose Luna, 42nd, and Derrick Joe, 54th.
In the 800 meter run, Mark Clark placed 22nd with a time of 2:19, Marcos Clark was 27th and Derrick Joe, 50th.
In the 1600 meter run, Terrell Twobulls placed seventh with a time of 4:44, Marcos Clark was 17th, Levi McClellan, 18th, and Caleb McClellan, 26th.
In the 3200 meter run, Marcos Clark placed 11th with a time of 10:50 and Mark Clark was 16th.
Jason Moore placed fourth in the 110 meter hurdles with a time of 15.72.
In the 300 meter hurdles, Marcel Young finished 14th with a time of 44.22.
Marcel Young, Levi McClellan, Wazuri Waits and Duane Begay placed 11th in the 4×400 meter relay with a time of 3:56.
Caleb McClellan, Terrell Twobulls, Micah McClellan and Levi McClellan finished fifth in the 4×800 meter relay with a time of 8:46.
In the shot put, Ben Williams was 16th with a toss of 37-03, Ryan Lester was 26th, Wade Biakeddy, 49th, and James Sumpter, 54th.
In the discus, Ben Williams finished 21st with a throw of 99-09, Ryan Lester was 24th, Wade Biakeddy, 43rd, and James Sumpter, 45th.
In the long jump, Wazuri Waits placed 10th with a distance of 17-09 and Jason Moore was 12th.
In the triple jump, Jason Moore placed 13th with a distance of 35-07.
In the girls’ 100 meter dash, Darian Hollins finished 11th with a time of 13.53, Demi Phaturos was 30th and Michaela Lee, 36th.
In the 200 meter dash, Michaela Lee placed 33rd with a time of 31.38.
In the 400 meter dash, Col’Bi Nez placed ninth with a time of 1:04, Analisa Dawson was 10th and Miya Tom, 15th.
In the 800 meter run, Latanya Lano finished 32nd with a time of 3:05, and Morgan Zahne was 38th.
In the 1600 meter run Latanya Lano placed 33rd with a time of 7:05 and Morgan Zahne was 34th.
Shelby Kinlichee was 18th in the 100 meter hurdles with a time of 19.59, and eighth in the 300 meter hurdles with a time of 53.16.
Analisa Dawson, Darian Hollins, Miya Tom and Col’Bi Nez combined to place 10th in the 4×400 meter relay with a time of 4:29.
Terrilyn Lester placed 14th in the shot put with a toss of 26-05, Shandie Demuth was 19th, Johannah Tsosie, 41st, and Shayna Carlson, 48th.
In the discus, Shandie Demuth placed sixth with a throw of 89-11, Terrilyn Lester was ninth, Shayna Carlson, 33rd, and Johannah Tsosie, 37th.
In the long jump, Darian Hollins placed 10th with a distance of 14-03 and Demi Phaturos was 23rd.
In the high jump, Darian Hollins placed 10th, clearing 4-06.
In the triple jump, Demi Phaturos placed 20th with a distance of 27-02.

Directory powered by Business Directory Plugin