Powered by Max Banner Ads 
Mar 192014
 

By Greg Perkins
Competing with 15 other teams at the Round Valley Invitational last Saturday in Eagar, the Snowflake Lobos claimed first place in the boys’ division and second in the girls’.
The boys’ team finished with 131 points, followed by Show Low with 113 and Blue Ridge with 108.5.
Blue Ridge won the girls’ team title with 143 points. Snowflake was second with 104, followed by Show Low in third with 95.5.
In the boys’ 100 meter dash, Drew Schneider was fifth; Brenton Ballard, seventh; and Mason Willis, 30th.
In the 200 meter, Drew Schneider was fifth; Tanner Willis, eighth; and Kendal Kay, 14th.
In the 400 meter, Jordan Gardner was first; Travis Flake, fifth; and Brayan Garcia-Ruiz, ninth.
In the 800 meter, Jordan Gardner was first; John Lunt, seventh; Ammon Dean, 17th; and Daylon Flake, 21st.
In the 1600 meter run, John Lunt was 17th; Daylon Flake, 22nd; and Joel Heliberg, 34th.
In the 3200 meter run, Joel Heliberg was 20th.
In the 110 meter hurdles, Brenton Ballard was sixth; and Dylan Richards, 14th.
Drew Schneider, Everett Lunt, Kegan Kay and Tanner Willis placed third in the 4×100 meter relay.
The combo of Brenton Ballard, Simon Rutstroem, Everett Lunt and Jordan Gardner placed first in the 4×400 meter relay.
The quartet of Daylon Flake, Jesse Lewis, John Lunt and Ammon Dean placed sixth in the 4×800 meter relay.
In the shot put, Travis Flake was fourth; Garrison Touchstone, sixth; Alec Solomon, 11th; and Brady Petersen, 25th.
In the high jump, Kegan Kay was second; Everett Lunt, third; and Keagan Bjorn, fourth.
In the pole vault, Quentin Scott was first; Lewis Stephens, sixth; Lehi Caldwell, seventh; and Calvin Stepp, 11th.
In the long jump, Kegan Kay was third; Brenton Ballard, sixth; Keagan Bjorn, seventh; and Tanner Willis, eighth.
In the triple jump, Kegan Kay took third; Keagan Bjorn, fourth; Kendal Kay, sixth; and Travis Flake, ninth.
In the girls’ 100 meter dash, Sydney Olson was fourth; Kadi Johnson, fifth; Macie Rawlins, sixth; and Skylee Scott, 11th.
In the 200 meter, Mickelle Stradling was 16th; Rachel Turley, 18th; and Britlee Merrell, 19th.
In the 400 meter, Elle Flake was seventh; and Kilee Richards, eighth.
In the 800 meter, Natascha Stoffell was eighth; McKala Hatch, 11th; Mikaila Jordan, 19th; and Shelby Prestwich, 20th.
In the 1600 meter run, Emilee Stang was 20th; Natascha Stoffell, 26th; McKala Hatch, 28th; and Shelby Prestwich, 30th.
In the 100 meter hurdles, Kilee Richards was first; and Elle Flake, seventh.
In the 4×100 meter relay, Sydney Olson, Kadi Johnson, Macie Rawlins and Skylee Scott were second.
In the 4×400 meter relay, Lilly Perkins, Kilee Richards, Britlee Merrell and Elle Flake were third.
In the 4×800 meter relay, McKala Hatch, Shelby Prestwich, Rachel Turley and Natascha Stoffell were sixth.
In the shot put, Hanah Uchytil was third; Shelby Reidhead, 10th; Lilly Perkins, 11th; and Mariah Rolow, 25th.
In the discus, Hanah Uchytil was first; Shelby Reidhead, 10th; Mariah Rolow, 16th; and Lilly Perkins, 17th.
In the high jump, Macie Rawlins was sixth; and Shelby Reidhead and Mikaila Jordan tied for ninth.
In the pole vault, Skylee Scott was fourth; Calla Reed, seventh; and Rachel Turley, 12th.
In the long jump, Sydney Olson was first; Kadi Johnson, third; Calla Reed, ninth; and Macie Rawlins, 11th.
In the triple jump, Sydney Olson was first; Kadi Johnson, third; Lilly Perkins, fourth; and Shelby Reidhead, seventh.

Directory powered by Business Directory Plugin