Mar 252015
 

By Greg Perkins

Holbrook’s track teams were in Red Rock country last Wednesday along with eight other teams for the Sedona Friendship meet. The boys placed fourth, while the girls finished in fifth place.

For Holbrook in the boys’ 100 meter dash, Wazuri Waits placed sixth; and Christian Pierce, 12th.

In the 200 meter dash, Wazuri Waits placed fifth; and Christian Pierce, 15th.

In the 800 meter run, Ryan Keyonnie placed second with a time of 2:09; Tristan Notah, 11th; and Jayson Puente, 17th.

In the 1600 meter run, Ryan Keyonnie placed third with a time of 4:51; Marcos Clark, sixth; Tristan Notah, 13th; Jayson Puente, 18th; Christian Young, 19th; and Jaquin Smith, 20th.

In the 3200 meter run, Marcos Clark placed second with a time of 10:43; Tristan Notah, ninth; Westin Williams, 12th; Christian Young, 15th; and Jaquin Smith, 16th.

In the 110 meter hurdles, Marcel Young placed second with a time of 17.67; and Kyle Baldwin, sixth.

In the 300 meter hurdles, Marcel Young finished second with a time of 41.45; Kyle Baldwin, sixth; Carmichael Byjoe, eighth; and Zach Derrick, 11th.

The foursome of Ryan Bia, Marcos Clark, Ariyan Guy and Ryan Keyonnie placed third in the 4×800 meter relay with a time of 9:09.52.

In the shot put, Wade Biakeddy was seventh with a toss of 34’5”; Christian Pierce, eighth; Carmichael Byjoe, 11th; Adam Bahe, 14th; Chance Yazzie, 18th; and James Sumpter, 19th.

In the discus, Wade Biakeddy placed sixth with a throw of 87’1”; Carmichael Byjoe, seventh; Adam Bahe, 11th; James Sumpter, 14th; and Chance Yazzie, 16th.

In the long jump, Wazuri Waits placed third with a distance of 18’6.5”;  Marcel Young, fourth; and Ethan Benally, 12th.

In the triple jump, Marcel Young placed second; and Kyle Baldwin, fourth.

In the girls’ 100 meter dash, Darian Hollins was sixth with a time of 14.06; Demi Phaturos, 14th; and Shay Autobee, 23rd.

In the 200 meter dash, Darian Hollins placed fourth; and Shay Autobee, 21st.

In the 400 meter dash, Miya Tom placed second in with a time of 1:10.

In the 800 meter run, Morgan Zahne was sixth with a time of 2:56.

In the 1600 meter run, Miya Tom placed fifth with a time of 6:24; Glenda Tsosie, 11th; and Morgan Zahne, 12th.  Dakota Dick won the freshman/sophomore 1600 meter run with a time of 6:03.

In the 3200 meter run, Deedra Morris was second with a time of 14:00; Glenda Tsosie, third; and Morgan Zahne, fourth.

Dakota Dick, Deedra Morris, Morgan Zahne and Miya Tom combined to place third in the 4×800 meter relay with a time of 11:44.

In the shot put, Terrilyn Lester placed fifth with a distance of 27’7”; and Demi Phaturos, seventh.

In the discus, Terrilyn Lester placed fourth with a throw of 83’4”.

In the long jump, Darian Hollins took first place with a distance of 16’2”; and Demi Phaturos, seventh with 12’8”.

In the triple jump, Darian Hollins placed first, traveling a distance of 32’5”; and Demi Phaturos, third with 28’4”.