May 062015
 

Northland Pioneer College celebrates its 41st Commencement on Saturday, May 9, at the school district auditorium, 500 W. Old Linden Road in Show Low. Admission to the ceremony, which begins at 1 p.m., is restricted to individuals with reserved seat tickets. Doors to the auditorium open at noon.

This year, 608 students have applied for associate degrees, certificates of applied science and certificates of proficiency. Participating in the Commencement ceremony will be 108 associate degree, 21 certificate of applied science and 20 certificate of proficiency recipients.

Navajo County Manager James Jayne is the guest speaker for this year’s ceremony.

Five outstanding graduates will also be addressing their peers during the ceremony. Moira Hamilton of Concho is the top Associate of Arts graduate. Christina Scott-Ford of Holbrook/Mesa will represent the Associate of Business recipients. Duane Harris of Show Low is the top Associate of Science graduate. Isaac Schimmel of Pinetop will represent the Associate of General Studies students. Tammy Brown of Show Low is the top Associate of Applied Science graduate.

Guests and the graduates are invited to a President’s Reception immediately following the ceremony.

Candidates for graduation are listed below by their town of residence.

Blue Gap, Matilda Sue Nez, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; Chinle, Adelbert G. Begay, Associate of General Studies Early Childhood Development-Preschool; and Trudy Clara Begay, Louise Kaye Shone and Lois Teller, all Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; Cibecue, Iva Jean Lupe, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; and Clay Springs, Tiffany Clara Reidhead, Certificate of Proficiency Cosmetology.

Concho, Patrick Albert Hamilton, Certificate of Applied Science Practical Nursing; Moira Aileen Hamilton, Associate of Arts; Michelle Diane Johnson, Certificate of Applied Science Practical Nursing; Colleen Marie Readel, Associate of Applied Science Administrative Information Services-Administrative Office Management; Jesse Richards, Associate of Applied Science Welding and Certificate of Proficiency Welding Level II; Sierra Roselynn Roxann Rogers, Certificate of Proficiency Cosmetology; Abraham Thompson, Associate of Applied Science Welding; David Bradley Weger, Certificate of Proficiency Welding Level II; and Angela Maxine Yarmon, Associate of Applied Science Nursing.

Dennehotso, Ruthie Bradley, Certificates of Proficiency Early Childhood Development-Family Child Care and Preschool.

Eagar, Oscar Bronson Aguero, Certificate of Proficiency Fire Science-Firefighter; Diana Rosalee Arnold, Associate of Applied Science Early Childhood Development-Early Childhood Management; Cody Cluff, Certificate of Proficiency Welding Level II; Melissa Lynne Cox, Associate of Applied Science Nursing; Stephanie Crawford, Certificate of Applied Science Cosmetology; Kelsey Laree Dunford, Associate of Arts; Jacob Paul Finch, Certificate of Proficiency Industrial Maintenance & Operations-Industrial Plant Operations; Jacob Trey Finch, Certificate of Proficiency Welding Level II; and Tyler Flores, Certificate of Applied Science Welding and Certificate of Proficiency Welding Level II.

Also, Clayton Gastineau, Certificate of Proficiency Welding Level II; Coleman King Hart, Certificate of Proficiency Welding Level I; Timothy Henrie, Certificate of Applied Science Welding and Certificate of Proficiency Welding Level II; Robert Levi Howard, Certificate of Proficiency Industrial Maintenance & Operations-Industrial Plant Operations; Dana Dawayne Kennebeck, Certificate of Proficiency Industrial Maintenance & Operations-Industrial Plant Operations; Cordell Lund, Certificate of Proficiency Welding Level II; Sean Martin Mahoney, Certificate of Proficiency Welding Level I; Lisa R. McCall, Certificate of Applied Science Practical Nursing; and Jacop Tyler Mooney, Certificate of Proficiency Fire Science-Firefighter.

Also, Callie Palmer Newby, Certificate of Proficiency Industrial Maintenance & Operations-Industrial Plant Operations; Tyler Newby, Certificate of Proficiency Welding Level II; Darlene P. Nicoll, Associate of Applied Science Nursing; Sandra Shumway Nicoll, Associate of Arts; Jakob Ryan Palmer, Certificate of Proficiency Welding Level I; Logan Pate, Certificate of Proficiency Welding Level II; Billy Cole Poteet, Certificate of Proficiency Welding Level II; Tasha Marie Powell, Certificate of Proficiency Cosmetology; David Edwin Pulsipher, Certificate of Proficiency Industrial Maintenance & Operations-Mechanical Maintenance; Kristen Ilene Sayles, Associate of Applied Science Nursing; Charles Lynn Shumway, Associate of Applied Science Nursing; Lori Ann Torres, Certificate of Applied Science Medical Assistant; and Laurie Shyann Vance, Associate of Arts.

Flagstaff, Christine Elizabeth Gannon, Associate of Applied Science Nursing; Lillian Ann Harvey, Certificate of Applied Science Practical Nursing; Erin Johanna Hoffert, Associate of Applied Science Nursing; Michelle Mills, Associate of Applied Science Nursing; Benjamin Donald Ritz, Associate of Applied Science Welding; Sondra Marie Serna, Certificate of Applied Science Practical Nursing; and Ashley Suzanne Yates, Certificate of Applied Science Practical Nursing.

Fort Apache, Ronita Clarice Dazen, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; Shaneil Rae Declay, Certificate of Proficiency Business-Entrepreneurship Fundamentals and Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; Shaniqua Ann Declay, Certificate of Proficiency Business-Entrepreneurship Fundamentals and Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; Estrellita Galvan, Associate of Applied Science Early Childhood Development-Preschool; Mary Ruth George, Associate of Applied Science Early Childhood Development-Special Needs; Kimberly Marshae Henry, Associate of Applied Science Early Childhood Development-Preschool; Leah Joanne Urbanski, Certificate of Proficiency Business-Entrepreneurship Fundamentals; and Angel B. Woodbury, Certificate of Proficiency Business-Entrepreneurship Fundamentals.

Ganado, Melissa Begay, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; Tirzah N. Haynes, Certificate of Applied Science Practical Nursing; Sammie Lee, Certificate of Proficiency Welding Level II; Verbeth Lilly Nez, Associate of Applied Science Business-Medical Office Technologies; and Elsie T. Nez, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool.

Globe, Trinady James Garvin, Certificate of Proficiency Gas Metal Arc Welding, Certificate of Proficiency Gas Tungsten Arc Welding, Certificate of Proficiency Shielded Metal Arc Welding, Certificate of Proficiency Welding Level I and Certificate of Proficiency Welding Level II.

Heber, Stafford Brown, Certificate of Proficiency Automotive Technology-Electrical & Electronics Systems, and Certificate of Proficiency Automotive Technology-Engine Repair; Brandie Lynn Despain, Associate of Applied Science Paramedic to Nurse; Gilbert Gutierrez, Certificate of Proficiency Welding Level I; Jesse Ray Horn, Certificate of Proficiency Paramedicine; Meghan Nadine Lester, Certificate of Proficiency Cosmetology; Liam Drake MacVane, Certificate of Proficiency Welding Level II; and Kiley Rae Stephens, Certificate of Applied Science Practical Nursing.

Holbrook, Tyler A. Amos, Certificate of Proficiency Welding Level I and Certificate of Proficiency Welding Level II; Delano Jeremia Anaya, Certificate of Proficiency Welding Level I; Roman Anthony Ashcraft, Certificate of Proficiency Industrial Maintenance & Operations-Operations & Maintenance, and Certificate of Proficiency Industrial Maintenance & Operations-Industrial Plant Operations; Brandon J. Bakurza, Certificate of Proficiency Industrial Maintenance & Operations-Operations & Maintenance, and Certificate of Applied Science Industrial Maintenance & Operations-Operations & Maintenance; Kristen Tahnibah Bakurza, Certificate of Applied Science Practical Nursing; Dorena Ann Begay, Certificate of Applied Science Business-Modern Office Technologies and Certificate of Proficiency Business-Modern Office Technologies Fundamentals; Adrian Benally, Certificate of Proficiency Welding Level I; Ryan Alexander Bia, Certificate of Proficiency Industrial Maintenance & Operations-Operations & Maintenance, and Certificate of Proficiency Industrial Maintenance & Operations-Industrial Plant Operations; Maegan R. Bia, Certificate of Proficiency Welding Level I; Diana Faye Bitsui, Certificate of Applied Science Early Childhood Development-Infant/Toddler; and Maria L. Boyle, Associate of Applied Science Nursing.

Also, Tyrin Lane Chee, Certificate of Proficiency Welding Level I; Amanda Rose Dejohn, Certificate of Proficiency Computer Information Systems-Web Design; Jennifer Lynn Dobell, Associate of Applied Science Business-Public Administration; Daniel Jerome Foster, Certificate of Proficiency Industrial Maintenance & Operations-Operations & Maintenance, and Certificate of Proficiency Industrial Maintenance & Operations-Industrial Plant Operations; Scottie Michael Gishie-Daw, Certificate of Proficiency Construction Technology; Xoenaugh Micah Gonnie, Certificate of Proficiency Industrial Maintenance & Operations-Operations & Maintenance, and Certificate of Proficiency Industrial Maintenance & Operations-Industrial Plant Operations; Brock Greer, Certificate of Applied Science Practical Nursing; Cherease Ashley Hoyungowa, Certificate of Applied Science Practical Nursing; Tina M. James, Associate of Applied Science Early Childhood Development-Infant/Toddler and Associate of Applied Science Early Childhood Development-Preschool; Nolan Reese Joe, Certificate of Proficiency Welding Level I; Lionel Ray Keams, Certificate of Proficiency Welding Level II; Donette Maestas, Associate of Applied Science Nursing; Rebecca M. Naranjo, Associate of Applied Science Early Childhood Development-Preschool, Certificate of Applied Science Early Childhood Development-Preschool and Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; Jonathan Lee Nockideneh, Associate of Applied Science Welding; and Emma Jo O’Laughlin, Associate of General Studies.

Also, Henderson Seger, Certificate of Proficiency Welding Level I; Lily M. Spencer, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; Brandon Lewis Toney, Certificate of Proficiency Welding Level I; and Bobby Wauneka, Certificate of Proficiency Welding Level I.

Hotevilla, Aldrick Poleahla Sr., Associate of General Studies Early Childhood Development-Preschool and Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool.

Indian Wells, Abrian Oliver Dickson, Certificate of Proficiency Welding Level I; Cecelia Goldtooth, Associate of Arts; Roman Elias James, Certificate of Proficiency Welding Level II; Albert Yazzie Johnson, Certificate of Proficiency Welding Level I; Terri Lynn Lester, Associate of Applied Science Nursing; and Margaret Yellowhair, Certificate of Applied Science Early Childhood Development-Preschool.

Joseph City, Harlan Black, Certificate of Proficiency Welding Level II; Chance Hunter Bray, Certificate of Proficiency Welding Level II; Sandy Carl Downs, Associate of Applied Science Nursing; Shari L. McLaws, Certificate of Proficiency Business-Entrepreneurship Fundamentals; Tyler Ryan Nichols, Certificate of Proficiency Welding Level I; Devlin Sean Parker, Certificate of Proficiency Welding Level II; Lori E. Reynolds, Associate of Applied Science Early Childhood Development-Early Childhood Management, Associate of Applied Science Early Childhood Development-Infant/Toddler and Associate of Applied Science Early Childhood Development-Preschool; Kristen Ranae Sanderson, Certificate of Proficiency Welding Level II; and William Jack Wilbanks, Certificate of Proficiency Welding Level I.

Kayenta, Shantaya Starr Begay, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Infant/Toddler; Candace Mae Begay, Associate Arts-Elementary Education; Roberta Benally, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Infant/Toddler; Chadd Adam Holiday, Associate Arts-Elementary Education; Marchell Lynn Jim, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Infant/Toddler; Lacretia Ann Nelson, Associate Arts-Elementary Education; Vanessa Rose Smith, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool and Certificate of Proficiency Early Childhood Development-School Age; Paulette T. Smith, Associate of Business; Xaviera Santana Tenakhongva, Associate of General Studies; and Latoyah Todecheene, Associate of General Studies Early Childhood Development-Preschool.

Keams Canyon, Tonya Sasha Jackson, Certificate of Proficiency Welding Level I; Emerson Jackson, Certificate of Proficiency Welding Level II; Steven Lawrence Ovah, Associate of Arts; Aletta Pete, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; and Trenae Dora Yazzie, Associate of Arts, Certificate of Proficiency Nursing Assistant.

Kykotsmovi, Pasculita Lynn Quochytewa, Associate of Arts.

Lakeside, Jovana Aguirre, Certificate of Proficiency Computer Information Systems-Commercial Graphics Fundamentals; Makayla T. Altaha, Certificate of Applied Science Cosmetology; Chelsea Dawn, Augustine Associate of Applied Science Cosmetology; Belinda D. Barber, Associate Arts-Elementary Education; Kimberly Brimhall, Certificate of Proficiency Cosmetology; Daniel P. Burke, Associate of Applied Science Fire Science; Erin Caley, Certificate of Proficiency Computer Information Systems-Commercial Graphics Fundamentals; Fabian D. Castenada, Certificate of Proficiency Computer Information Systems-Commercial Graphics Fundamentals; Deidre Chase, Certificate of Applied Science Practical Nursing; Justin Cheney, Certificate of Proficiency Fire Science-Firefighter; Michael V. Clendon, Associate of Applied Science Paramedicine; Kristina Marie Coffman, Associate of Applied Science Paramedic to Nurse; Christopher Kenyon Cox, Associate of Science; Elizabeth J. Deines, Certificate of Proficiency Computer Information Systems-Commercial Graphics Fundamentals; Lyndsay Marie Dicamillo, Associate of Applied Science Early Childhood Development-Preschool; Nicole Sara Echales, Associate of Science; Justin Faria, Certificate of Proficiency Construction Technology; John F. Fenslage, Certificate of Proficiency Welding Level I; Bradley Allan Ferguson, Certificate of Applied Science Practical Nursing; Judith Ann Fesler, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; and Vincent Friot, Certificate of Proficiency Welding Level I.

Also, Jack Daniel Gessner, Certificate of Proficiency Paramedicine; Taylor N. Hansen, Certificate of Proficiency Computer Information Systems-Commercial Graphics Fundamentals; Kenneth Harold, Certificate of Proficiency Computer Information Systems-Commercial Graphics Fundamentals; Taylor Marea Harvey, Certificate of Proficiency Nursing Assistant; Tanner Heiser, Certificate of Proficiency Automotive Technology-Electrical & Electronics Systems; Leah R. Heiser, Associate of Arts; Amanda J. Hill, Certificate of Proficiency Cosmetology; Theodore J. Horne, Associate of Business; Jayton Ioviero, Certificate of Proficiency Computer Information Systems-Commercial Graphics Fundamentals; Chris Neil Johnson, Associate of Applied Science Nursing; Matthew Jones, Certificate of Proficiency Welding Level I; Bryce J. Kelley, Certificate of Proficiency Automotive Technology-Brake & Transmission Systems, Certificate of Proficiency Automotive Technology-Drive Train, Suspension & Steering, HVAC, and Certificate of Proficiency Automotive Technology-Engine Performance; Elizabeth June King, Certificate of Proficiency Cosmetology; Linda Diane Kramer, Associate of Applied Science Paramedicine and Certificate of Proficiency Paramedicine; Adam Daniel Kuczynski, Certificate of Proficiency Computer Information Systems-Commercial Graphics Fundamentals; Jessica J. Lambert, Associate of Arts; Alyson Gwen Larson, Associate of Applied Science Nursing; Austin D. Leyba, Certificate of Proficiency Fire Science-Firefighter; and Tracy R. Liston, Certificate of Applied Science Practical Nursing.

Also, Nicolle Renea Montoya, Certificate of Applied Science Practical Nursing; Karla Muniz, Certificate of Proficiency Computer Information Systems-Commercial Graphics Fundamentals; Dustin Nairn, Certificate of Proficiency Automotive Technology-Brake & Transmission Systems, Certificate of Proficiency Automotive Technology-Drive Train, Suspension & Steering, HVAC, and Certificate of Proficiency Automotive Technology-Engine Performance; Yner A. Orea, Associate of Applied Science Computer Information Systems; Mars Elliot Pace, Associate of Arts; Adam Padilla, Certificate of Proficiency Computer Information Systems-Commercial Graphics Fundamentals; Jennifer M. Ponder, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; Audra Kathleen Richards, Associate of General Studies; William B. Rova, Certificate of Applied Science Paramedicine; Noah G. Sempert, Certificate of Proficiency Construction Technology; Jason J. Shumway, Associate of Applied Science Cosmetology; Charlotte Emma Skousen, Associate of Applied Science Library Media Technology; Phillip Tyler Sorenson, Certificate of Proficiency Welding Level I; Nathan Southwood, Certificate of Proficiency Automotive Technology-Brake & Transmission Systems, Certificate of Proficiency Automotive Technology-Drive Train, Suspension & Steering, HVAC, and Certificate of Proficiency Automotive Technology-Engine Performance; Jena Marie Stephens, Certificate of Applied Science Cosmetology; and Tyler Swink, Certificate of Proficiency Fire Science-Firefighter.

Also, Jason Kent Thomas, Certificate of Proficiency Paramedicine; Naomi Saria Vital, Certificate of Proficiency Cosmetology; Richard Bert Wallace, Certificate of Proficiency Paramedicine; Craig Lyle Webster, Associate of Applied Science Paramedicine; Devin Clay Wood, Associate of Applied Science Paramedic to Nurse; and William Blair Yost, Certificate of Proficiency Automotive Technology-Brake & Transmission Systems, Certificate of Proficiency Automotive Technology-Drive Train, Suspension & Steering, HVAC, and Certificate of Proficiency Automotive Technology-Engine Performance.

Lukachukai, Faith Sharon Gregg, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; and Calvina A. Tsosie, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool.

Many Farms, Yvonna Nellie Begay, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; Cheryl Mitchell, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Infant/Toddler and Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; and Adriano Kee Sam, Certificate of Proficiency Welding Level I.

Marana, Felicia Heller, Associate of General Studies.

McNary, Tanya Janelle Bearden, Certificate of Applied Science Practical Nursing; Angel Carroll, Certificate of Proficiency Computer Information Systems-Commercial Graphics Fundamentals; Norberta D. Carroll, Associate of General Studies; Raekwon Clawson, Certificate of Proficiency Construction Technology; Pauline June Kessay, Associate of Applied Science Early Childhood Development-Special Needs; and Jarred S. Truax, Certificate of Proficiency Welding Level I.

Mesa, Jeremy Gregg Derickson, Associate of Applied Science Paramedicine; Kyle Cameron Nowell, Associate of Arts; and Christina Marie Scott-Ford, Associate of Business.

Monument Valley, Jeana Roamhorse, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; and Nazlini Sylvia Dodge, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool.

Nutrioso, David Jean Miers, Certificate of Proficiency Paramedicine.

Overgaard, John Christopher Maloney, Associate of Applied Science Computer Information Systems; Olivia Kay Rachell Puchacz, Certificate of Proficiency Automotive Technology-Electrical & Electronics Systems, and Certificate of Proficiency Automotive Technology-Engine Repair; Jessica Sunderhaus, Certificate of Proficiency Paramedicine; and Winter Valadez, Certificate of Proficiency Cosmetology.

Phoenix, Alexzandra Marie Hardy, Associate of Applied Science Paramedicine and Certificate of Applied Science Paramedicine.

Pinedale, Merrianne McGee, Certificate of Proficiency Paramedicine; Terri Jo Mully, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; and Jenna Ché Shockey, Associate of Business.

Pinetop, Erin Marie Brown, Certificate of Applied Science Cosmetology; Christian Chavez, Certificate of Proficiency Paramedicine; Jordan M. Cromwell, Certificate of Proficiency Computer Information Systems-Commercial Graphics Fundamentals; Dustin Keenan Declay, Certificate of Proficiency Welding Level I; Colton V. Derry, Certificate of Proficiency Construction Technology; Tim B. Entrekin, Certificate of Proficiency Fire Science-Firefighter; Garrett W. Estes, Certificate of Proficiency Computer Information Systems-Commercial Graphics Fundamentals; Brian Alan Faulkner, Associate of Science; Erin Louise Kubat, Associate of Arts; Brady R. Lafferty, Certificate of Proficiency Construction Technology; Kyle David Lucas, Associate of Applied Science Nursing; David Danfred Martin, Certificate of Applied Science Industrial Maintenance & Operations-Maintenance Fundamentals, Certificate of Applied Science Industrial Maintenance & Operations-Operations & Maintenance, Certificate of Applied Science Industrial Maintenance & Operations-Power Fundamentals, and Certificate of Proficiency Industrial Maintenance & Operations-Operations & Maintenance; Cierra Mast, Certificate of Proficiency Computer Information Systems-Commercial Graphics Fundamentals; and Traci Lee Moore, Associate of Applied Science Nursing.

Also, Dodie Jean Redden, Certificate of Proficiency Paramedicine; Lacey Marie Reynolds, Certificate of Applied Science Practical Nursing; Cody Rhodes, Certificate of Proficiency Construction Technology; Robert Matthew Riley, Associate of General Studies; Anna J. Roman, Certificate of Proficiency Computer Information Systems-Commercial Graphics Fundamentals; Charles E. Rose, Certificate of Applied Science Paramedicine; James Roger Roubal, Associate of General Studies; Antonio Ricardo Sanchez, Certificate of Proficiency Fire Science-Firefighter; Isaac James Schimmel, Associate of General Studies; Charlotte Marie Williams, Associate of Applied Science Business-Public Administration; and Dalton Michael Wood, Certificate of Proficiency Welding Level I.

Piñon, Clara Mary Henry, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; and Selena Robinson, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool.

Polacca, Pearlene Grace Villa-Youvella, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; and Denise L. Youvella, Associate of Applied Science Early Childhood Development-Preschool and Associate of General Studies Early Childhood Development-Preschool.

Rimrock, Matthew T. Price, Certificate of Proficiency Paramedicine.

Rock Point, Leatashelyn Black, Certificate of Applied Science Early Childhood Development-Infant/Toddler and Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Infant/Toddler; and Nancy Jim, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool.

Round Rock, Yvonne Colleen Bruggeman, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; Benson Jaren Davis, Certificate of Proficiency Welding Level I; and Rolinda Anne Harvey, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool.

St. Johns, Matthias James Archibald, Certificate of Proficiency Welding Level I; Cody Jay Atherley, Certificate of Proficiency Industrial Maintenance & Operations-Industrial Plant Operations; Gloria Montes Castillo, Certificate of Proficiency Welding Level I; Ashley Michelle Cox, Certificate of Proficiency Welding Level I; Ashley Chrystine Doubt, Associate of Applied Science Medical Assistant; Breonna Rae Ellington, Associate Arts-Elementary Education; Barbara A. Garcia, Associate of Applied Science Early Childhood Development-Infant/Toddler; Karly Marie Hall, Certificate of Proficiency Welding Level I; Destiny Aldenisha Kirk, Certificate of Applied Science Practical Nursing; David Drew Kirk, Certificate of Proficiency Welding Level I; Matthew James Klinchock, Certificate of Proficiency Industrial Maintenance & Operations-Industrial Plant Operations; Justin Frank Lee, Certificate of Proficiency Industrial Maintenance & Operations-Industrial Plant Operations; Angela Rene Long, Certificate of Proficiency Cosmetology; Charles A. Manley, Associate of Arts; Oscar Montes, Certificate of Proficiency Welding Level I; Nayeli Morales, Certificate of Applied Science Cosmetology; and Maria Alicia Morales, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Infant/Toddler and Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool.

Also, Meranda Orona, Certificate of Proficiency Cosmetology, Daniel Joaquin Orona, Certificate of Proficiency Welding Level I; Alfredo Ortiz, Associate of Applied Science Welding; Elodia Ortiz, Associate of Applied Science Welding, Certificate of Applied Science Welding and Certificate of Proficiency Welding Level II; Donald Lance Pearce, Associate of Applied Science Automotive Technology; Lori Lynn Rothlisberger, Certificate of Applied Science Practical Nursing; Duane Eugene Shurter, Certificate of Proficiency Automotive Technology-Electrical & Electronics Systems, and Certificate of Proficiency Automotive Technology-Engine Repair; Elijah Frank Silversmith, Certificate of Proficiency Welding Level II; Taylor Jeffrey Snyder, Certificate of Proficiency Welding Level I; Garrett Boone Stallings, Certificate of Proficiency Paramedicine; Jesse James Thomas, Certificate of Proficiency Automotive Technology-Brake & Transmission Systems, Certificate of Proficiency Automotive Technology-Drive Train, Suspension & Steering, HVAC, and Certificate of Proficiency Automotive Technology-Engine Performance; Viridaina Valenzuela, Certificate of Proficiency Cosmetology; Amanda Cassandra Valles, Certificate of Proficiency Paramedicine; Teleysha Brinnae Womack, Associate of Applied Science Nursing; and Robert Theron Wood, Associate of Applied Science Welding and Certificate of Proficiency Welding Level II.

St. Michaels, Glenda S. Manson, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Infant/Toddler.

San Tan Valley, Stefany Matkin, Associate of Applied Science Nursing.

Sanders, Peter Antonio, Jr., Associate of Applied Science Industrial Maintenance & Operations-Operations & Maintenance; Justin Richard Garcia, Certificate of Proficiency Welding Level I; Josiah Jay James, Certificate of Proficiency Welding Level I; Chantell Gail Nelson, Associate of Applied Science Medical Assistant and Certificate of Applied Science Medical Assistant; Jarvis G. Nez, Certificate of Proficiency Welding Level I; Ramalda Francine Pete, Certificate of Proficiency Paramedicine; Aarick Drew Yazzie, Associate of Applied Science Industrial Maintenance & Operations-Operations & Maintenance, Certificate of Applied Science Industrial Maintenance & Operations-Operations & Maintenance, and Certificate of Proficiency Industrial Maintenance & Operations-Mechanical Maintenance; and Ronald L. Yellowhorse, Certificate of Proficiency Paramedicine.

Show Low, Chase C. Adams, Associate of Science; Jerrod Greggory Amator, Associate of Applied Science Paramedic to Nurse; Sara E. Anderson, Associate of Applied Science Nursing; Leonel Omar Apodaca, Certificate of Proficiency Paramedicine; Robert Michael Archuleta, Certificate of Proficiency Industrial Maintenance & Operations-Industrial Plant Operations; Brandon A. Bain, Certificate of Proficiency Fire Science-Firefighter; Caleb Lynn Baldwin, Associate of Applied Science Heavy Equipment Operations; Taylor Russell Barclay, Certificate of Proficiency Welding Level I; Dustin Harris Barth, Certificate of Proficiency Fire Science-Firefighter; Kelsey Begaye, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; Lani C. Bell, Associate of Applied Science Administrative Information Services-Medical Office Procedures; Cody Daniel Bender, Certificate of Proficiency Automotive Technology-Brake & Transmission Systems, Certificate of Proficiency Automotive Technology-Drive Train, Suspension & Steering, HVAC, and Certificate of Proficiency Automotive Technology-Engine Performance; Larry Reid Bentley, Certificate of Proficiency Paramedicine; Kalyn M. Bilbie, Associate of Applied Science Business-Entrepreneurship; Joseph Johnson Boone, Associate of Applied Science Nursing; Tammy Marie Brown, Associate of Applied Science Business-Accounting; Andrew Lucas Brown, Certificate of Applied Science Paramedicine; and Alan K. Browne, Certificate of Proficiency Paramedicine.

Also, Robert James Carnright, Certificate of Applied Science Paramedicine; Yakeima Shundra Chandler, Associate of Applied Science Nursing; Melia Rochelle Coleman, Certificate of Proficiency Fire Science-Firefighter; Crysta Lynn Marie Crank, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool and Certificate of Proficiency Early Childhood Development-School Age; Stephanie Donna Curtis, Associate of Business; Emma Rose Dewitt, Certificate of Applied Science Practical Nursing; Stuart F. Dyer, Associate of Applied Science Photography Technician; Nicholas Emond, Associate of Business; Fred Steven Esparza, Certificate of Proficiency Industrial Maintenance & Operations-Mechanical Maintenance; Cory Esparza, Certificate of Applied Science Paramedicine; Jennifer Anne Faurot, Certificate of Proficiency Medical Office Fundamentals; Jarom Fawcett, Certificate of Proficiency Fire Science-Firefighter; Jacob Adam Forney, Associate of General Studies; Kateland Renee Fox, Certificate of Proficiency Nursing Assistant; Chris L. Francis, Associate of Applied Science Paramedic to Nurse; Erin Ranae Galbreath, Certificate of Proficiency Paramedicine; Yadira Garcia_Quintana, Associate of Applied Science Nursing; Branson Neil Gardner, Certificate of Proficiency Fire Science-Firefighter; Jay W. Gibbons, Associate of Applied Science Paramedicine; Beau C. Gibbons, Associate of Applied Science Welding; John Allen Gilbert, Certificate of Proficiency Fire Science-Firefighter; Austin C. Goodman, Certificate of Proficiency Fire Science-Firefighter; and Bruce Raymond Guzman, Certificate of Proficiency Computer Information Systems-Commercial Graphics Fundamentals.

Also, Charity Diane Joy Hair, Certificate of Proficiency Nursing Assistant; Misty L. Hancock, Certificate of Proficiency Cosmetology; Jaskiranjit Hanson, Associate of Applied Science Nursing; Elizabeth Pauline Harper, Certificate of Proficiency Human Services-Residential Child/Youth Care Assistant; Duane C. Harris, Associate of Science; B’Jorn James Hinderberger, Associate of Science; Rebecca Hodgkins, Certificate of Applied Science Business-Accounting; Camrin M. Hoey, Certificate of Proficiency Automotive Technology-Brake & Transmission Systems, Certificate of Proficiency Automotive Technology-Drive Train, Suspension & Steering, HVAC, and Certificate of Proficiency Automotive Technology-Engine Performance; Ashley Alexandra Hoskins, Associate of Applied Science Nursing; Paula Michelle Howard, Associate of General Studies; Helen Kateland Hunt, Certificate of Proficiency Cosmetology; Bradley Chase Ieronimo, Certificate of Applied Science Practical Nursing; Tori Jean Irwin, Associate of Applied Science Early Childhood Development-Preschool; Renea M. Isaacs, Certificate of Applied Science Practical Nursing; Alison Lynne Iverson, Associate of Applied Science Nursing; Parker Ryan Jayne, Certificate of Proficiency Fire Science-Firefighter; Tacia Kyrene Jefferson, Certificate of Proficiency Cosmetology; Laverne John, Associate of Applied Science Administrative Information Services-Medical Office Procedures; Marcus Timothy Johnson, Associate of Applied Science Business-Entrepreneurship; Dillon R. Johnson, Certificate of Proficiency Computer Information Systems-Commercial Graphics Fundamentals; and Collin M. Jonas, Certificate of Proficiency Business-Entrepreneurship Fundamentals.

Also, Leslie Renee Kelley, Certificate of Applied Science Practical Nursing; Dylan Thomas Kelly, Certificate of Proficiency Construction Technology; Christopher Allan Kozakiewicz, Associate of General Studies; Caleb Andrew Krause, Certificate of Proficiency Welding Level II; Lynda S. Kreger, Certificate of Applied Science Business-Medical Office Technologies; Rowan Danu Lasley, Certificate of Proficiency Cosmetology; Daniel Joshua Lawyer, Certificate of Proficiency Paramedicine; Renee Marie Lenfers, Associate of Science; Amanda Susan Luptak, Associate of Applied Science Early Childhood Development-School Age; Michelle Nina Maciszewski, Associate of Arts; Seth Noble MacNeille, Associate of Applied Science Welding; Kara Seenmana Mahle, Associate of Arts; Francesca L. Martin, Associate of Applied Science Nursing; Robert Joseph McCain, Certificate of Proficiency Business-General Business Management; Garret W. McCloud, Certificate of Proficiency Paramedicine; Tyler McDaniel, Associate of Applied Science Fire Science; Daniel W. McNeil, Associate of Applied Science Paramedic to Nurse; Cody Dean Meek, Certificate of Applied Science Fire Science, Certificate of Applied Science Paramedicine; Jenafer Lenae Nikolaus, Certificate of Proficiency Cosmetology; Kyle Allen Olney, Certificate of Proficiency Computer Information Systems-Commercial Graphics Fundamentals; Alexa Diana Palmer, Associate of Applied Science Cosmetology; Jake R. Palmer, Certificate of Applied Science Practical Nursing; Holly Nicole Pedersen, Associate of Applied Science Nursing; and Lance G. Powell, Associate of Applied Science Nursing.

Also, Hayden W. Rilea, Certificate of Proficiency Computer Information Systems-Commercial Graphics Fundamentals; Marc Rova, Certificate of Proficiency Paramedicine; Kristina M. Sanchez, Associate of Applied Science Nursing; Ian Michael Schalow, Certificate of Applied Science Paramedicine; Brian Todd Sellers, Associate of Applied Science Paramedicine; Zachary Ty Shone, Certificate of Proficiency Automotive Technology-Brake & Transmission Systems, Certificate of Proficiency Automotive Technology-Drive Train, Suspension & Steering, HVAC, and Certificate of Proficiency Automotive Technology-Engine Performance; Dina Joan Simpson, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; Chase Solee, Certificate of Proficiency Computer Information Systems-Commercial Graphics Fundamentals; Kalle Marie Sorenson, Associate of Applied Science Business-Accounting; Ty Thomas Stirling, Certificate of Proficiency Fire Science-Firefighter; Shania Sue Stock, Certificate of Proficiency Cosmetology; Dallas John Stradling, Associate of Science; Dawnis Ann Tate, Certificate of Proficiency Business-Entrepreneurship Fundamentals; Sarah A. Wagoner-Richards, Certificate of Applied Science Early Childhood Development-Special Needs; Tyler Ward, Certificate of Applied Science Practical Nursing; Yesenia Webb, Certificate of Applied Science Practical Nursing; Staci Janell Whiting, Certificate of Proficiency Cosmetology; Kara Ann Whiting, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; Ty Woolford, Certificate of Proficiency Welding Level II; and April Jade Yongosona, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool.

Snowflake, Eli Beilmann, Certificate of Proficiency Welding Level I; Kendal Brimhall, Associate of Applied Science Cosmetology; Steven James Busch, Associate of Applied Science Nursing; Amanda Kristine Craner, Associate of Applied Science Paramedic to Nurse and Associate of Applied Science Paramedicine; Kasandra Davidson, Certificate of Proficiency Computer Information Systems-Commercial Graphics Fundamentals; Dylan James Delee, Certificate of Proficiency Welding Level I; Christina B. Demuro, Certificate of Applied Science Practical Nursing; Peyton Wayne Echols, Certificate of Proficiency Welding Level I; Heidi June Ellison, Associate of Applied Science Early Childhood Development-Preschool and Associate of Applied Science Early Childhood Development-Special Needs; Brayan Garcia, Certificate of Proficiency Automotive Technology-Electrical & Electronics Systems, and Certificate of Proficiency Automotive Technology-Engine Repair; Rebekah Marie Garcia, Certificate of Applied Science Practical Nursing; Cassandra Kaye Gardner, Associate of Applied Science Cosmetology; Brian Ray Gardner, Associate of Applied Science Paramedic to Nurse; and Shawnee R. George, Certificate of Proficiency Gas Metal Arc Welding, Certificate of Proficiency Gas Tungsten Arc Welding, Certificate of Proficiency Shielded Metal Arc Welding, Certificate of Proficiency Welding Level I and Certificate of Proficiency Welding Level II.

Also, Clayton J. Hall, Certificate of Proficiency Industrial Maintenance & Operations-Instrumentation, and Certificate of Proficiency Industrial Maintenance & Operations-Electrical; Megan Nicole Helmick, Associate of Arts; Morgan Rene Helmick, Associate of Arts; Lisa E. Hoover, Certificate of Proficiency Business-Medical Office Technologies Fundamentals; Christopher Michael Hoskins, Associate of Applied Science Welding; David Huffaker, Certificate of Proficiency Welding Level I; Spencer D. Huish, Certificate of Proficiency Industrial Maintenance & Operations-Mechanical Maintenance; Cameo E. Johnson, Associate of Applied Science Nursing; Michelle Dawn Joyce, Associate of Arts; Cenith Samantha La Cavera, Certificate of Proficiency Business-Modern Office Technologies Fundamentals; Octavio Chavez Luna, Certificate of Proficiency Industrial Maintenance & Operations-Mechanical Maintenance; Kandace MacArthur, Associate of Science; Daniel Lewis McGee, Associate of Science; Jaushua Allen McManes, Certificate of Proficiency Welding Level I; John Mercer, Certificate of Proficiency Paramedicine; Patrick Dennis Montgomery, Associate of Applied Science Nursing; Dakota Markham Moore, Certificate of Proficiency Automotive Technology-Electrical & Electronics Systems, and Certificate of Proficiency Automotive Technology-Engine Repair; Makayla Moore, Associate of Business; and Jorge Morales, Associate of Science.

Also, Julia Louise Newell, Certificate of Applied Science Early Childhood Development-Preschool and Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; Jandi Obray, Associate of Applied Science Nursing; April Marie Overstreet, Associate of Applied Science Early Childhood Development-Preschool; Danette Elizabeth Petersen, Associate of Applied Science Early Childhood Development-Preschool; Nickolas C. Reidhead, Associate of Applied Science Nursing; Carli Michelle Reidhead, Certificate of Applied Science Practical Nursing; Debbie Ann Rose, Associate of Arts; Samuel Thomas Rush, Certificate of Proficiency Welding Level I; Justen E. Stradling, Certificate of Proficiency Industrial Maintenance & Operations-Industrial Plant Operations; Jacob Tamez, Associate of Applied Science Industrial Maintenance & Operations-Instrumentation, and Certificate of Proficiency Industrial Maintenance & Operations-Instrumentation; Anna Marie Thomas, Certificate of Proficiency Fire Science-Firefighter; Morgan Thornley, Certificate of Proficiency Cosmetology; Carrie Lynn Tucker, Associate of Arts; Wendy J. Wagner, Associate of Applied Science Nursing; and Whitley Brooke Woodside, Associate of Applied Science Nursing.

Springerville, Shelley Marie Adams, Certificate of Applied Science Practical Nursing; Kamron Aragon, Certificate of Proficiency Welding Level II; Jennifer Armstrong, Associate of Applied Science Nursing; Jourdan Tenille Brown, Certificate of Applied Science Practical Nursing; Kaitlyn Burk, Certificate of Applied Science Cosmetology; Troy J. Burk, Associate of Applied Science Industrial Maintenance & Operations-Electrical; Dennis C. Burk, Certificate of Proficiency Welding Level I; Rodney James Emerald, Certificate of Proficiency Welding Level I; Brandon Paul Hannah, Certificate of Proficiency Welding Level I; Blaine Hannah, Certificate of Proficiency Welding Level II; Christine Ellen Harper, Associate of Science; Danner Jaramillo, Certificate of Proficiency Welding Level II; Trenton James Lemons, Certificate of Proficiency Welding Level I; Ashley Marie McDowell, Certificate of Applied Science Medical Assistant; Lucas Padilla, Certificate of Proficiency Welding Level II; Trenton Padilla, Certificate of Proficiency Welding Level II; Angela Marie Robinson, Certificate of Applied Science Practical Nursing; Taylor Lynn Rogers, Certificate of Proficiency Cosmetology; and Daniel Waite, Associate of Applied Science Nursing.

Taylor, Valarie L. Abeyta, Associate of Applied Science Business-Accounting; Dawn R. Armer, Certificate of Proficiency Paramedicine; William Tyrrell Bailey, Associate of Applied Science Paramedicine; Amy L. Brown, Certificate of Applied Science Practical Nursing; Samuel Chester Brown, Certificate of Applied Science Practical Nursing; Nicole Lee Crooks, Associate of Applied Science Nursing; Jayme Danielle Fish, Associate of Applied Science Nursing; Justin Russell Ford, Associate of Applied Science Welding; Aleesa Gail Hunt, Certificate of Applied Science Practical Nursing; Samantha Jade Huset, Certificate of Proficiency Cosmetology; Christopher Wiley Johnson, Certificate of Proficiency Industrial Maintenance & Operations-Industrial Plant Operations; Justin Wayne Kriter, Certificate of Proficiency Paramedicine; Daniel Langsmith, Certificate of Proficiency Welding Level I; Rett Hunt Larson, Certificate of Proficiency Industrial Maintenance & Operations-Industrial Plant Operations; Clifford J. Maxwell, Certificate of Proficiency Paramedicine; Alen Montejano, Certificate of Proficiency Automotive Technology-Brake & Transmission Systems, Certificate of Proficiency Automotive Technology-Drive Train, Suspension & Steering, HVAC, and Certificate of Proficiency Automotive Technology-Engine Performance; and Jesse K. Owens, Certificate of Proficiency Welding Level I.

Also, Trayston E. Palmer, Certificate of Proficiency Welding Level II; Dalon L. Reidhead, Certificate of Proficiency Welding Level I and Certificate of Proficiency Welding Level II; Adrianna Rosales, Certificate of Proficiency Cosmetology; Jacob B. Ruehle, Certificate of Proficiency Automotive Technology-Electrical & Electronics Systems, and Certificate of Proficiency Automotive Technology-Engine Repair; Logan E. Stepp, Certificate of Proficiency Welding Level I and Certificate of Proficiency Welding Level II; Shalea Rachel Stradling, Certificate of Proficiency Cosmetology; Simon J. Tsosie, Associate of General Studies; Shawn Morgan White, Certificate of Applied Science Practical Nursing; and Debbie Ann Wood, Associate of Applied Science Paramedic to Nurse.

Tempe, Crystal Chandler, Associate of Applied Science Nursing.

Tonalea, Donna Littleman, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool.

Tuba City, Jennifer L. Honahnie, Associate of Applied Science Early Childhood Development-Preschool; and Duane S. Tsinigine, Associate of Applied Science Early Childhood Development-Preschool.

Vernon, Randa Kate Covert, Associate of Applied Science Nursing; Britney Michelle Murray, Certificate of Applied Science Paramedicine; Christopher Steven Nicoll, Certificate of Applied Science Paramedicine; and Heather L. Zitar, Certificate of Proficiency Paramedicine.

Whiteriver, John Randall Aday, Associate Arts-Elementary Education; Brittney Suzanne Aday, Associate of General Studies; Velecia Dawn Albert, Associate of General Studies; Davionna Blessing Antonio, Certificate of Proficiency Business-Entrepreneurship Fundamentals; Janell Gail Bitsui, Certificate of Proficiency Business-Entrepreneurship Fundamentals and Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; Bruce M. Burnette, Certificate of Proficiency Paramedicine; Llory A. Burnette, Certificate of Proficiency Paramedicine; Taydra French Colelay, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; Regina Cosay, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; Shaneil Allyn Cosay, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; Brenda F. Cruz-Burnette, Associate of Applied Science Cosmetology and Certificate of Proficiency Cosmetology; Mandy Leian Dazen, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; Olphelia K. Endfield, Associate of Applied Science Early Childhood Development-Special Needs; Vierra Ethelbah, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; Lonnell Louise Fall, Certificate of Proficiency Business-Small Business Management; Caitlan Nicole Fall, Certificate of Proficiency Business-Entrepreneurship Fundamentals; Lloyd Lonnie Fall, Certificate of Proficiency Business-Entrepreneurship Fundamentals; and Chris Miguel Footracer, Certificate of Proficiency Welding Level I.

Also, Warren Goklish, Certificate of Proficiency Fire Science-Firefighter; Kasheena Susan Harris, Associate of General Studies; Carlena S. James, Associate of Applied Science Early Childhood Development-Preschool; Alberta L. Johnson, Certificate of Proficiency Paramedicine; Alberta E. Key, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; Mike Lomayaktewa, Certificate of Proficiency Paramedicine; Majerie Lilly Anne Lupe, Certificate of Proficiency Business-Entrepreneurship Fundamentals and Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; Tanner Lupe, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; Shaniqua Shontae Malone, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; Fernanda Sue Marrietta, Certificate of Proficiency Nursing Assistant, Associate of General Studies and Associate of Applied Science Nursing; Rebecca Moody, Associate of Applied Science Early Childhood Development-Special Needs; Tyrone Joshua Ngo, Certificate of Proficiency Business-Small Business Management; Charity Noline, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; Franco Ray Nosie, Jr., Associate of Applied Science Business-Public Administration; and Shania Angel Opah, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool.

Also, Carmilyn Shenaya Pinal, Certificate of Proficiency Business-Entrepreneurship Fundamentals and Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; Sheldon Layne Pinal, Certificate of Proficiency Welding Level I and Certificate of Proficiency Welding Level II; Shannon Marie Sanchez, Certificate of Proficiency Business-Small Business Management; Shaquawna Sherae Skidmore, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; Lojuan Shay Stover, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; Demetria Dawn Suttle, Certificate of Proficiency Business-Entrepreneurship Fundamentals and Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; Tiffany Marie Tenijieth, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; Robby Wayne Titla, Associate of General Studies; and Daphne Hope Walker, Certificate of Proficiency Business-Small Business Management.

Window Rock, Julia Ann Holmes, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; Mary Alice Notah, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; Melvina Teresa Nyysti, Associate of Applied Science Early Childhood Development-Preschool and Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; and Christian Joseph Pete, Certificate of Proficiency Welding Level I.

Winslow, Julian Anthony Avelar, Certificate of Proficiency Industrial Maintenance & Operations-Operations & Maintenance, and Certificate of Proficiency Industrial Maintenance & Operations-Industrial Plant Operations; Paula Jean Beall, Associate of Arts; Carlyn Ann Belone, Associate of Business; Ceiralyn Jaye Benally, Certificate of Proficiency Welding Level I; Arthur Carl Brady, Certificate of Proficiency Industrial Maintenance & Operations-Mechanical Maintenance; Lori Lee Bush, Associate of Applied Science Nursing; Boyd Shane Chatwin, Certificate of Proficiency Welding Level I; Shaunte Cleveland, Associate of Applied Science Nursing; Qeturah Hubbell-Cochran, Associate of Science; Lisa Andrea Consiglio, Associate of Applied Science Business-Accounting; Wanda Denny, Associate of Business; Clenneth G. Dickson, Associate of Applied Science Computer Information Systems; Dianavan Cheryl Dickson, Certificate of Applied Science Early Childhood Development-Preschool; Illiana Virginia Draper, Certificate of Proficiency Welding Level I; Devon Flanagan, Certificate of Proficiency Industrial Maintenance & Operations-Operations & Maintenance, and Certificate of Proficiency Industrial Maintenance & Operations-Industrial Plant Operations; and Verna Mae Francis, Certificate of Proficiency Human Services-Residential Child/Youth Care Assistant.

Also, Corie Jo Green, Associate of Applied Science Nursing; Kelleen Haney, Associate of Arts; Mykyla Hill, Certificate of Proficiency Welding Level II; Aurora Holmes, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; Derrick Ty Joe, Certificate of Proficiency Construction Technology; Dustin Lee Key, Certificate of Proficiency Welding Level I; Edward Christian Kloor, Certificate of Proficiency Welding Level I; Kenneth Martin, Certificate of Proficiency Business-Modern Office Technologies Fundamentals; Cassie Morris, Certificate of Proficiency Cosmetology; Gabriel David Moses, Certificate of Applied Science Practical Nursing; Emmett Gene Nelson, Certificate of Proficiency Welding Level I; Darrell P. Nez, Associate of Arts; John Nylund, Certificate of Proficiency Welding Level II; William Parsons, Certificate of Proficiency Industrial Maintenance & Operations-Operations & Maintenance, and Certificate of Proficiency Industrial Maintenance & Operations-Industrial Plant Operations; Matthew Payne, Certificate of Proficiency Welding Level II; Lauren Celeste Peters, Associate of Arts; and Nicole Dolores Quintana, Certificate of Proficiency Cosmetology.

Also, Jason Quentin Richards, Certificate of Applied Science Practical Nursing; Michael Anthony Rivera, Certificate of Proficiency Welding Level I; Lori Romero, Certificate of Proficiency Cosmetology and Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; Kelly Darlene Rowell Bagley, Certificate of Proficiency Business-Accounting; Cody Durand Runyan, Certificate of Proficiency Welding Level I; Kelli Jordan Sartain, Associate of Arts; Paige Ashley Shirley, Associate of Applied Science Nursing; Raquel Singer, Certificate of Applied Science Practical Nursing; Anthony R. Smallcanyon, Certificate of Applied Science Practical Nursing; Savannah Soehner, Certificate of Proficiency Cosmetology; Vanessa Sharon Thompson, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; Orlynda Tully, Associate of Arts; Constanza Winslow, Certificate of Proficiency Welding Level II; Shanelle Rae Yazzie, Certificate of Applied Science Early Childhood Development-Preschool and Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; Crystal K. Yazzie, Associate of Applied Science Nursing; Colin Wade Yazzie, Certificate of Proficiency Welding Level I; Keeshaun Lyle Yazzie, Certificate of Proficiency Welding Level I; and Tyrone Ray Yazzie, Certificate of Proficiency Welding Level I.

Young, Heather Rae Robertson, Certificate of Proficiency Paramedicine.

Albuquerque, N.M., Crystal L. Leslie, Associate of Arts.

Navajo, N.M., Vernee Hardy, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; Geneva Milford, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Infant/Toddler; Sarah A. Nez, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool; and Laverne Wauneka, Certificate of Proficiency Early Childhood Development-Preschool.

Santo Domingo, N.M., Renee M. Aguilar, Associate of Applied Science Early Childhood Development-Preschool.

Salt Lake City, Utah, Renee Saraphina Dayea, Associate of General Studies.

***

     Editor’s note, NPC staff writers Michael Nilsson and Everett Robinson contributed to this article.